«Статуї-привиди»: Порожні ніші у Львові

Цікавим явищем Львова є безліч його «статуй-привидів». Саме так я називаю порожні ніші, виявлені на фасадах будинків, де колись стояли статуї, особливо релігійні фігурки Діви Марії чи святих.

За часів радянського союзу будь які сліди релігії усувались з міського ландшафту – ймовірно як радянською владою, так і самими мешканцями будинків, котрі хотіли переховувати і зберігати їх до вільніших часів. Ну і звичайно можливо, що статуї зникали і з інших причин – просто крали, чи руйнувалися, тд.

І як результат, по всьому місту можна знайти ніші з п’єдесталами чи кріпильними елементами, але без самих статуй. Деякі зі статуй були повернуті на своє місце, також були встановлені й нові, але багато з ніш до цих пір залишаються без-статуйними, тобто, пустими.

Ніші використовувалися в архітектурі протягом багатьох століть, як для чисто декоративних цілей (для показу орнаментів, таких як вази, світські статуї, або й навіть від самого початку вони залишались порожніми), а також для розміщення в них релігійних фігурок.

Галичина традиційно була релігійним регіоном, більшість населення було католиками – греко- або римо-. Тож не дивно, що архітектори та споруджувачі будинків включали в свої конструкторські креслення і ніші для святих або Діви Марії. Такі ніші зустрічаються не лише на вельми декорованих будинках у самому центрі Львова, але і на простіших будинках на околицях міста. Насправді, вони також досить часто зустрічаються на будинках в сільській місцевості, особливо в тих районах, які розташовані ближче до польського кордону.

Статуї-привиди

Незважаючи на зусилля щодо заповнення ніш, багато з них у Львові й досі залишаються порожніми.
Ніші також можна побачити і всередині приміщень, особливо в під’їздах і на сходових клітках. Більшість з ніш сьогодні є порожніми, але я таки знайшла одну нішу з вазою. Також можливо, що декотрі завжди були порожні.

До і після ремонту

Ніші зі статуями

Статуї повертаються на свої місця: оригінальні, які переховували, або й нові. Але деякі, зокрема нерелійгійні, завжди були на місці. Більшість ніш, що є у Львові, зображають Діву Марію.

 Ніші з Дівою Марією

Ніші зі святими або з іншими постатями

У старому центрі міста є чимало ніш зі святими або з іншими постатями. Перша з них розташована на фасаді старої пожежної станції Львова, – це Св. Флоріан: святий-покровитель пожежних.
Готель Жорж. Скульптури, які символізують чотири частини світу: “Europa”, “Asja”, “Ameryka”, “Afryka”
Автор: Арета Ковальська
Переклад: Ігор Ковальчук

2 thoughts on “«Статуї-привиди»: Порожні ніші у Львові

  1. […] “Цікавим явищем Львова є безліч його «статуй-привидів». Саме так я називаю порожні ніші, виявлені на фасадах будинків, де колись стояли статуї, особливо релігійні фігурки Діви Марії чи святих”, – пише автор на сайті Тіні Забутої Галичини. […]

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *