Коли у 1990 році у Львові знесли пам’ятник Леніну, у постаменті було виявлено частини надгробків з єврейського кладовища. Це не стало несподіванкою, оскільки давно відомо, що нацисти і радянська влада не лише руйнували єврейські цвинтарі у Львові, але й використовували надгробні камені для вимощування тротуарів.
У Львові існувало два єврейські кладовища: давнє, на вулиці Раппопорта (є одним із найстаріших у східній Європі, перша згадка про нього датується 1414р.), і нове, поблизу вулиці Янівської (започатковане у 1855р.).
Давнє єврейське кладовище вперше було зруйноване під час нацистської окупації, а потім остаточно донищене радянською владою, яка у 1947 році на його місці відкрила ринок. Цей ринок працює і досі. Старовинні надгробні плити використовували при мощенні вулиць і зведенні підпорних стін. Уламками надгробків було вкрите також подвір’я тюрми на Лонцького (вулиця Бандери, 1).
Старе єврейське кладовище у Львові
Сьогодні на малесенькій ділянці, яка залишилася від колишнього цвинтаря, лежать уламки надгробних плит. Вони були знайдені у внутрішньому дворику старого єврейського шпиталю. Кілька років тому міська влада конфіскувала ці уламки в чоловіка, який збирався викласти ними тротуар, і повернула їх на цвинтар. Зараз вони так і лежать там, оскільки досі не вирішено, що робити з ними, як і з самою територією.
У старому єврейському кварталі, на вулиці Арсенальній зі сторони Великої Синагоги (збудованої в 1801-1804рр., зруйнована нацистами у 1941р.) можна побачити кам’яний тротуар з вигравіруваними написами на івриті. Це фрагменти надгробків 19-го ст. з Янівського цвинтаря. Сьогодні на цій площі розміщується літній майданчик однієї з кав’ярень, а внизу під ним потроху стираються і кануть в забуття надгробні написи.
Здається, ніби цей фрагмент недавно пофарбували, щоб краще було видно написи.
Цього літа, коли вулицю Барвінкову розкопали під час ремонтних робіт, були знайдені кілька єврейських надгробних плит. Сусіди кажуть, що це вже не перший випадок. Кожного разу, коли ремонтують дорогу, знаходять надгробки. За часів німецької окупації в цій окрузі проживали високопоставлені особи німецької поліції та офіцери СС. В’язні Янівського концтабору вимощували вулиці єврейськими плитами. На щастя, завдяки львівському волонтерському центру при Всеукраїнському єврейському благодійному фонді “Хесед-Ар’є”, всі ці плити було зібрано і повернено на львівське Янівське кладовище.
Фото Крістіана Германа (Christian Herrmann), автора чудового блогу «Vanished World» (Зниклий світ) про сліди єврейського життя у східній Європі та Галичині.
А нещодавно у фейсбуці гуляло фото сходин, викладених з єврейських надгробків, які були знайдені у одному з дворів у центрі Львова. Вони теж з Янівського кладовища.
Коли ми гуляємо Львовом, під нашими ногами лежать залишки однієї з найтемніших сторінок історії Галичини. По всьому місту, мабуть, лежать ще багато єврейських надгробків, про які ми досі не знаємо. І не тільки у Львові. Нацисти і совіти по всій Галичині вимощували єврейськими плитами дороги, стоянки, стежки, та ін. Це моторошна думка. Та, на щастя, сьогодні є організації, які працюють над поверненням і збереженням єврейської спадщини та історії.
Автор: Арета Ковальська
Переклад: Оксана Карпа
[…] Коли у 1990 році у Львові знесли пам’ятник Леніну, у постаменті було виявлено частини надгробків з єврейського кладовища. Це не стало несподіванкою, оскільки давно відомо, що нацисти і радянська влада не лише руйнували єврейські цвинтарі у Львові, але й використовували надгробні камені для вимощування тротуарів. Про це пише редакція сайту Тіні Забутої Галичини. […]
Dobra sprava -zberezenna istorii. Varto vydaty knygu dannoi tematyky.